Uczniowie poznali miód od podszewki

Łącznie około 600 uczniów Zespołu Szkół w Myszyńcu poznało tajniki powstawania miodu – od zebrania nektaru przez pszczołę po wirowanie przez pszczelarza, posmakowali różnych rodzajów tego produktu oraz własnoręcznie wykonali piękne świeczki. Wszystko to za sprawą warsztatów, które poprowadzili nauczyciele i dyrektor tej szkoły.

Warsztaty pn. "Pszczelarstwo - najstarsze zajęcie Kurpiów", odbywały się przez trzy dni, 23,24,25 października 2013r. Poprowadzili je pszczelarze-pasjonaci a zarazem nauczyciele myszynieckiej szkoły podstawowej i gimnazjum: Mirosław Aptacy (dyrektor), ks. Mirosław Teofilak (religia), Adam Staszewski (informatyka) i Dariusz Wróblewski (historia).

Nasi Pasjonaci podzielili się z uczniami swoją wiedzą, zapoznali z historią kurpiowskiego bartnictwa i elementami tradycji bartnych, a także leczniczymi właściwościami miodu Wśród uczestników była degustacja miodów oraz podziwianie wykonanych wyrobów z wosku. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał ulotkę informacyjną o korzyściach płynących ze spożywania miodu, pyłku kwiatowego i propolisu.

Jedna z klas nauczania zintegrowanego, III A razem z wychowawczynią panią Elżbietą Piechowską odbyła 16 października 2013r. wycieczkę do Rezerwatu Przyrody w Czarni, jako powrót do pierwotnych korzeni Kurpiów. Mieli możliwość zobaczyć barcie, które zachowały się na terenie byłej puszczy.
Warsztaty odbyły się w ramach cyklu spotkań z twórcami ludowymi, które od lat organizowane są w naszej szkole przez p.Danutę Gnozę. Wcześniej uczniowie mieli okazję skorzystać z zajęć z zakresu tkactwa, plecionkarstwa, wypieku ciasta obrzędowego i wykonywania palm kurpiowskich.