Dzień Języków Obcych

w Zespole Szkół w Myszyńcu

 

Dnia 5 czerwca po raz pierwszy odbył się w naszej szkole „Dzień  Języków Obcych”. Jego głównymi celami było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu, przełamywanie barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.

Z tej okazji przygotowane zostały stoiska, na których prezentowane były takie kraje jak: Anglia, Irlandia, Szkocja, Walia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Austria i Szwajcaria. Program edukacyjno-rozrywkowy poprzedził konkurs wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych, którego zwycięzcami byli: Maksymilian Kłos z klasy II b, Bartosz Tański II c i Edyta Kaczmarczyk III c.

Program artystyczny prowadzony był w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim przez uczennice klasy I a  Aleksandrę Domian, Patrycję Trzcińską i Marcelinę Kobus. Na wstępie uczniowie klasy II c zaprezentowali powody, dla których warto uczyć się języków obcych. W programie przewidziany był żywy udział publiczności. Uczniowie zgromadzeni na akademii musieli powtórzyć nazwy dni tygodnia i miesięcy w języku angielskim i niemieckim. Następnymi zadaniami z którymi musieli zmierzyć się to odpowiednie reagowanie na polecenia w językach angielskim i niemieckim, rozszyfrowanie skrótów (akronimów) i prawidłowe odczytanie łamańców językowych.

Program z okazji „Dnia Języków Obcych” uatrakcyjniły: pokaz mody i scenki językowe. Angielskie i niemieckie słownictwo dotyczące ubioru uczniowie przypomnieli sobie oglądając najnowsze trendy prezentowane przez księżną Cambridge Kate Middleton i najsławniejszą niemiecką modelkę Claudię Schiffer. W tych rolach zobaczyliśmy Oliwię Gieryk i Magdalenę Sender z I d. Oglądając pokaz gimnazjaliści zapoznali się również z typowymi strojami regionalnymi Jamesa ze Szkocji i Steffena z Bawarii. W te role wcielili się Tomasz Gieryk z IIIc i Kacper Świder z Id. Jak ważna jest znajomość języków obcych uświadomiły uczniom również scenki w językach angielskim i niemieckim. Przygotowane przez uczniów klasy IIb, III c i IIIe. W trakcie akademii uczniowie mogli posłuchać piosenek Alicii Keys „Empire State of Mind” w wykonaniu Natalii Szymańskiej z klasy II a, Cassandry Steen „Stadt” w wykonaniu  Pauliny Deptuła z III b i Robbiego Williamsa „Love Supreme” śpiewaną przez Łucję Warych z I c. Słodkim akcentem na zakończenie „Dnia Języków Obcych”  był poczęstunek ciastami charakterystycznymi dla krajów anglo- i niemieckojęzycznych oraz angielską herbatą. 

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w organizację „Dnia Języków Obcych”. Mamy nadzieję, że obchody tego dnia w naszej szkole zachęciły uczniów do nauki i pokazały jak ważną rolę odgrywają języki obce we współczesnym świecie.

E. Zielińska
A. Kabacik