SPOTKANIE  Z  TEATREM PROFILAKTYCZNYM       

W ZESPOLE  SZKÓŁ  W  MYSZYŃCU

 

            8 maja aktorzy Teatru „Kurtyna” z Krakowa zawitali do naszej placówki w Myszyńcu, gdzie zaprezentowali spektakle w ramach programu profilaktyczno-teatralnego.

           

            Teatr „Kurtyna” jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce, założony został w 2000 roku w Krakowie. Do jego podstawowej działalności należy organizowanie przedstawień teatralnych, profilaktycznych na terenie całego kraju. Spektakle z prelekcjami adresowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i młodzieży ponadgimnazjalnej.    

 

 

IMG_1560.JPG

 

           

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszym spektaklem tego dnia, który odbył się w naszej szkole było widowisko pt.  „Światełko w tunelu”, którego tematem przewodnim jest przemoc oraz agresja wśród dzieci i młodzieży. Udział w nim wzięło 9 oddziałów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Przedstawienie opowiada historię chłopca, który doświadczył przemocy w życiu codziennym. Następnie przenosi swoją złość i agresję na kolegów, bije ich, wyłudza pieniądze oraz jest niegrzeczny w stosunku do nauczycieli. Pojawiają się u niego problemy z nauką, sięga po papierosy i alkohol. Kłopoty oraz zmianę jego zachowania zauważa wychowawca klasy, który przełamując nieufność chłopca, stara się mu pomóc. W spektaklu na szczęście wszystko dobrze się kończy, by uświadomić młodym ludziom, że ilekroć mają problemy, których sami nie są w stanie rozwiązać, zawsze mogą liczyć na pomoc dorosłych.

 

IMG_1562.JPG           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugi występ Teatru "Kurtyna" z Krakowa pt. "Utracone marzenia" zgromadził wszystkie klasy naszego Gimnazjum, razem 15 oddziałów kl. I-III. Opowiadał  historię Tomka i Marysi, nastolatków których losy połączyło dramatyczne zdarzenie. Tomek, uczeń liceum, zdał egzamin na prawo jazdy i od kilku dni posiada upragnione "prawko". Marysia to gimnazjalistka, zakochana od dziecka w gimnastyce artystycznej. Sport jest jej olbrzymią pasją, poświęcała mu każdą wolną chwilę. Przygotowując się do ogólnopolskich zawodów gimnastycznych wybiera się na ostatni trening. Nie dociera. Trafia do szpitala potrącona przez samochód kierowany przez młodego chłopaka. Poważne złamanie nogi rozwiało marzenia o sukcesach w sporcie. Kierowcą był Tomek, jechał za szybko i był pod wpływem alkoholu.            

           

           

 

 

IMG_1570.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym tematem przedstawienia "Utracone marzenia" jest alkohol, pity przez młodych ludzi w różnych miejscach i okolicznościach często powoduje tragiczne w skutkach zdarzenia. W spektaklu pokazujemy młodego chłopaka który przez swoją głupotę i nierozwagę zniszczył karierę sportową i odebrał pasję młodej dziewczynie. Aktorzy chcieli uświadomić uczniom, którzy wkrótce osiągną pełnoletniość, a część z nich zda egzamin na prawo jazdy, jaka wielka odpowiedzialność za tym idzie. Alkohol spożywany nawet w najmniejszej ilości spowalnia reakcję kierowcy, zaś dorosłość to podejmowanie mądrych i odpowiedzialnych decyzji bez narażania siebie i innych na utratę zdrowia czy życia.

 

            Po każdym przedstawieniu jeden z aktorów przeprowadził z uczniami pogadankę na trudne tematy podejmowane w ich spektaklach. Cieszy aktywność naszych podopiecznych, którzy śmiało, a także bardzo dojrzale wypowiadali swoje zdanie i prowadzili rozmowę z prelegentami. Z pewnością taka postawa młodzieży, ich zaangażowanie i zainteresowanie przyczyni się do realizacji kolejnych projektów o podobnej tematyce w naszej szkole, gdyż warto rozmawiać.

Spektakl został przekazany naszej młodzieży dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myszyńcu , która ufundowała te przedstawienia dla uczniów naszej szkoły

 

                                                                                                        Opracowała pedagog szkolna         

                                                                                                                        mgr Elżbieta Sokołowska